Στο σινε ΦΙΛΙΠ

Το 12ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας και η 9η Camera Zizanio
συναντούν τα παιδιά και τους νέους της Αθήνας

 

στο Cine ΦΙΛΙΠ από 17 έως και 23 Δεκεμβρίου 2009

Όλες οι ταινίες του διαγωνιστικού προγράμματος του 12ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους (12 μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 12 μικρού μήκους animation, 15 μικρού μήκους μυθοπλασίας και οι μικρού μήκους του Digi Kid 2009) οι οποίες διαγωνίστηκαν από 5-12 Δεκεμβρίου στον Πύργο Ηλείας θα προβληθούν από 17 έως και 23 Δεκεμβρίου στην Αθήνα στο Cine ΦΙΛΙΠ (Θάσου 11, Πλ. Αμερικής, Τηλ.: 210-8612476) με ενιαίο εισιτήριο 5 ευρώ για όλες τις ταινίες της κάθε μέρας.

Οι ταινίες εντυπωσίασαν το κοινό και τους ειδικούς με το υψηλό τους επίπεδο. Πρόκειται για ταινίες με υψηλές εθνικές και διεθνείς διακρίσεις, ενώ μεταξύ αυτών υπάρχουν και υποψηφιότητες για τα OSCAR του 2010.

Προβάλλονται επίσης και ταινίες που βραβεύτηκαν στο ελληνικό και ευρωπαϊκό τμήμα της 9ης Camera Zizanio. Οι ταινίες της Camera Zizanio είναι νεανικές δημιουργίες, που είχαν παραχθεί είτε στο πλαίσιο εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων στο σχολικό περιβάλλον είτε είναι αποτέλεσμα προσωπικών πρωτοβουλιών.

 

 

Πρόγραμμα προβολών Cine ΦΙΛΙΠ 17-23 Δεκεμβρίου 2009

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 17/ 12

18.00   Οι βραβευμένες ταινίες του ευρωπαϊκού τμήματος της Camera Zizanio

19.00  –Ομίχλη / Fog, Thierry Schiel, Λουξεμβούργο, 10΄

–          Αγαπημένο παιδί / Love child, Daniel Wirtberg, Σουηδία, 7΄

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών

Το κορίτσι / The girl, Fredrik Edfeldt, Σουηδία, 96΄

21.30 –Μαρτίνα/ Martina, Mariana Gutierrez Lascurain Gual, Μεξικό, 10΄

Σκιές / Shadows, Alberto Meroni, Ελβετία, 10΄

Χειμώνας σε καιρό πολέμου / Winter in Wartime, Martin Koolhoven, Ολλανδία, 103

Εύφημη Μνεία για Κουστούμια, φωτογραφία & καλλιτεχνική διεύθυνση


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18/ 12

18.00   Οι βραβευμένες ταινίες του ευρωπαϊκού τμήματος της Camera Zizanio

19.00 –Ελέφαντες / Elephants, Sally Pearce, Μ. Βρετανία, 13΄

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

Το ποντίκι / The mouse, Pil Maria Gunnarsson, Δανία, 13΄

Αθώα κόλπα / Tricks, Andrzej Jakimoowski, Πολωνία, 92΄

Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή

21.30 –Τιτιβίσματa / The tweetlings, Tone Tarding, Δανία, 20΄

Τάμα / La tama, Martin Costa, Ισπανία, 19΄

Η άλλη όχθη / The other bank, George Ovashvili, Γεωργία Καζακστάν, 90΄ Εύφημη Μνεία

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 19/ 12

18.00   Οι βραβευμένες ταινίες του ελληνικού τμήματος της Camera Zizanio

19.00 (Digikid 2009)

Shrink, Σπύρος Παπαναστασίου, Ελλάδα, 21΄

Εσωτερική αδυναμία / Τhe weakness within, Μαρία Σβορώνου, Σκωτία Ελλάδα, 7΄

Σα μουσικη στ’αυτια μου / Music to his ears, Όλγα Μπακοπούλου, Ελλάδα, 12΄

Gobolino, Δαμιανός Βογανάτσης, Ελλάδα, 4΄30΄΄

Arazo ketsi, Κων/νος Πέππας, Ελλάδα, 19΄

Μαυροπούλι / Blackbirdie, Pal Toth, Ουγγαρία, 11΄30΄΄

(Βραβείο Καλυτερης Ψηφιακής Ταινίας Μικρού Μήκους της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

Ελαττωματικός / Defective, Juan Sebastian Diaz Santaella, Κολομβία, 10΄

Βραβείο Καλύτερης Ψηφιακής Ταινίας Μικρού Μήκους της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών

Τa χρωματα της Μίριαμ / Miriam’s colors, Jelena Girlin & Mari-Liss Bassavskaja, Εσθονία, 5΄

Μια φορα κι εναν καιρο ηταν μια μυγα / Once there lived afly, Alena Oyatyeva, Ρωσσία, 14΄

Βόλτες στον Άρη / PimpinplanetMars, Rune & Eric Eriksson, Νορβηγία, 6΄

Κοκκινοσκουφίτσα / Redrider, Martin Paulins, Λετονια, 3΄

Το τέρας / The freak, Vojislav Dimitrijevic, Νορβηγία, 3΄

21.30  – Όταν τα μήλα κυλούν / Whenapplesroll,  Reinis Kalnaellis, Λετονία, 7΄

Λήθη / Oblivion, Γαβριήλ Τσάφκας, Ελλάδα, 17΄

Mesecina, Σοφία Εξάρχου, Ελλάδα, 32΄

Η άλλη όχθη / The other bank, George Ovashvili, Γεωργία Καζακστάν, 90΄ Εύφημη Μνεία

ΚΥΡΙΑΚΗ 20/ 12 – ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ, 16:00, εισιτήριο 2.50€ για παιδιά & συνοδούς):

Ελέφαντες / Elephants, Sally Pearce, Μ. Βρετανία, 13΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

Αγαπημένο παιδί / Love child, Daniel Wirtberg, Σουηδία, 6΄30΄΄

(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών)

Ο γιος του κυνηγού των αετών / The eagle hunter’s son, Rene Bo Hansen, Γερμανία-Σουηδία, 87΄

Βραβείο CIFEJ Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους

 

18.00    Οι βραβευμένες ταινίες του ευρωπαϊκού τμήματος της Camera Zizanio

19.00  – Μαθητικό κοντσέρτο / Pupil’s concert, Jan Otto Ertesvag, Νορβηγία, 10΄

Παρά τρίχα / Missing, Jochem de Vries, Ολλανδία, 12΄

Τα κροκοδειλάκια / Thecrocodiles, Christian Ditter, Γερμανία, 97΄

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών & Εύφημη Μνεία από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή

21.30  – Τα χαρούμενα / Joyets, Magdalena Osinska, Πολωνία-Ελβετία, 11΄

–  KABI / KAVI, Gregg Helvey, ΗΠΑ, 19΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή)

Κατάληψη / School occupation, Αλέξανδρος Χαντζής, Ελλάδα, 17΄

Ο Μπαμπούλας / Mommo, Atalay Tasdiken, Τουρκία, 94΄

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους από την Ελληνική Επιτροπή της UNICEF & Βραβείο Ερμηνείας Κοριτσιού από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή

 

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 21/ 12

18.00    Οι βραβευμένες ταινίες του ευρωπαϊκού τμήματος της Camera Zizanio

19.00  – Μάϊμα /Maima long awaited, Inga Korzhneva, Ρωσσία, 13΄

Το μαγικό δέντρο / Themagictree, Andrzej Maleszka, Πολωνία, 90΄

21.30  – Η επιστροφή / Return, Anna Blaszczyk, Πολωνία-Γερμανία,  7’30’’

Τέρατα και λαγοί / Monsters and rabbits, Nicky Lianos, Ηνωμένο Βασίλειο,10’

Ένα φορτίο για την Αφρική / A cargo to Africa, Roger Cantin, Καναδάς, 90’

Βραβείο Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή

 

 

ΤΡΙΤΗ 22/ 12

18.00    Οι βραβευμένες ταινίες του ελληνικού τμήματος της Camera Zizanio

19.00  – Ψαρεύοντας με τον Σαμ / Fishing with Sam, Atle S. Blakseth, Νορβηγία, 6’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων της Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών

Κάτω από τον κήπο μου / Under my garden, Andrea Lodovichetti, Ιταλία, 19’

Ως την αγάπη- A time to Love, Ebrahim Forouzesh, Ιράν, 90’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους & Βραβείο Ερμηνείας Αγοριού από τη Διεθνή Κριτική Επιτροπή

 

21.30      – O γίγας και ο κυνηγός / The giant and the hunter, Artan Maku, Αλβανία, 5’

To πτυχίο / Diploma, Yaelle Kayam, Ιρσαήλ, 20’

Πληγωμένες καρδιές / Aching hearts, Nils Malmros, Δανία, 125’

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 23/ 12

18.00    Οι βραβευμένες ταινίες του ευρωπαϊκού τμήματος της Camera Zizanio

19.00  – Ομίχλη / Fog, Thierry Schiel, Λουξεμβούργο, 10’

Αγαπημένο παιδί / Lovechild, Daniel Wirtberg, Σουηδία, 6’

Το αστέρι του  Κοπέρνικου / Copernicus’star, Zdzislaw Kudla & Andrzej Orzechowski, Πολωνία, 90’

21.30      – Ελέφαντες / Elephants, Sally Pearce, Ηνωμένο Βασίλειο, 13’

Πράσινες τάξεις / Natureclasses, Alexis van Stratum, Γαλλία, 18’

Το μαγικό δέντρο / Magic tree, Andrzej Maleszka, Πολωνία, 90’

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s