ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

17ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους
14η Ευρωπαική Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας
Camera Zizanio

ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
«Αλκυονίδες του Δεκέμβρη»
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΑΛΚΥΟΝΙΣ NEW STAR ART CINEMA

ΠΕΜΠΤΗ 11.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

Ο καουμπόης στα χρώματα/The Cowboy – in color, animation, Trygve Nielsen, Norway, 2013, 7’

Η κότα και η κάμπια/Caterpillar and Hen, animation, Michela Donini and Katya Rinaldi, Italy, 2013, 10′

Παγιδεύοντας το λιοντάρι/Catching a lion, Vladimir Kanic, Croatia-Canada, 2013, 7′

Πίσω από την κουρτίνα/Behind the Curtain, Teemu Nikki, Finland, 2013, 7′

Αγγελική, Μαρία Σκουλά, Ελλάδα, 2014, 8’

18.15
Το πειραγμένο γκάζι/Booster, Daniel Lambo, Βέλγιο/Belgium, 2014, 82′

20.15
Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82′

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12.12

16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

Μιμί & Λίζα-Αντίο γκρίζο/Mimi & Lisa: Farewell Color Grey, animation, Katarina Keresova, Σλοβακία/Slovakia, 2013, 7′

Μπλιάχ!/Yuk !, animation, Gabriel Jacquel, Γαλλία-Βέλγιο/France-Belgium, 2014, 12’

Το κοχύλι/A Shell, Maya Tiberman, Ισραήλ/Israel, 2013, 7′

Μακριά/Away, Roland Ferge, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 11′

Ο κόσμος του Αντριέν/The World of Adrien, Katerine Giguère, Καναδάς/Canada, 2013, 11′

18.15
Η λίγκα των παρανόμων/The Outlaw League, Jean Beaudry, Καναδάς/Canada, 2014, 90′
20.15
Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83′

ΣΑΒΒΑΤΟ 13.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

Λαμί/Lami, animation, Christophe Defaye and Olivier Defaye, Ιαπωνία- Γαλλία/Japan-France, 2013, 3′

Το κατσαρολάκι του Ανατόλ/Anatole’s little saucepan, animation, Eric Montchaud, Γαλλία/France, 2014, 6’

Σήμα κινδύνου/Vigia, animation, Marcel Barelli, Ελβετία-Γαλλία/Switzerland-France, 2013, 8′

Ορφέας/Orpheus, Tina Smalcelj, Βοσνία-Ερζεγοβίνη/Bosnia & Herzegovina, 2013, 4’

Η εκτέλεση/The execution, Petra Szocs, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 14′

Τα παιδιά του Θεού/Children of God, Ahmed Yassin, Ιράκ-Ηνωμένο Βασίλειο-Ολλανδία-Ουγγαρία/ Iraq-UK-Τhe Netherlands-Hungary,2013, 10′

18.15
Σάνα, η μουσική του λύκου/Shana-The Wolf’s Music, Nino Jacusso, Ελβετία-Καναδάς/Switzerland-Canada, 2014, 96′

20.15
Τα μπλούζ των σπασμένων λόφων/Broken Hill Blues, Sofia Norlin, Σουηδία/Sweden, 2013, 80′

ΚΥΡΙΑΚΗ 14.12
14.00-15.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14η CAMERA ZIZANIO

15.00- 16.00
Επιλεγμένες μικρού μήκους ταινίες του διαγωνιστικού προγράμματος του 17ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ.

Μέσα απ’ τα βάθη/Out from the Deep, animation, Katrin Novakovic, Κροατία/Croatia, 2013, 7′

Μπαμπάς/Papa, animation, Natalie Labarre, ΗΠΑ/USA, 2014, 6′
(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων)

Σίσυ/Sissy, Siri Rutlin Harildstad, Νορβηγία/Norway 2013, 6′

Όλα γίνονται/Anything goes, Steven Wouterlood, Ολλανδία/The Netherlands 2014, 6′
(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας)

Το Βαρέλι/The Barrel, Anabel Rodriguez Rios, Ηνωμένο Βασίλειο-Βενεζουέλα/UK-Venezuela, 2013, 11′
(Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους)

16:00
Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Meinemann, Γερμανία/Germany 2014, 90′
(Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους, Βραβείο ECFA)

18:00
Μητέρα, σ’ αγαπώ/ Mother I Love You, Janis Nirds, Λετονία/ Latvia 2013, 83′
(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, Βραβείο Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους)

20:00
Ίσως αύριο/ Maybe Tomorrow, Alex K. Lee, Αυστρία/ Austria 2013, 88′
(Βραβείο Kαλύτερης Tαινίας Mεγάλου Mήκους από την Παιδική Κριτική Επιτροπή)

ΔΕΥΤΕΡΑ 15.12
16.00-17.00

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00

Ημέρα των ταινιών Ντοκιμαντέρ. Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού και μεσαίου μήκους.

Στην άλλη πλευρά του δάσους/On the Other Side of the Woods, animation, Anu-Laura Tuttelberg, Εσθονία/Estonia, 2014, 10’

Παιδιά του ασύλου: Τζαμίλα, αν μπορούσα να πετάξω/Asylum Kids: Jamila, if only I could fly, Jannik Hastrup, Δανία/Denmark, 2013, 11’, animation

Το κονσέρτο/The concert, Ilias Florakis, Ελλάδα/Greece, 2014, 5′

Με τη ροή του Δούναβη/Way of the Danube, Sabin Dorohoi, Ρουμανία/Romania, 2013, 13′

Ήταν κάποτε ένα δέντρο/Once Upon a Tree, Marleen van der Werf, Ολλανδία/The Netherlands, 2013, 15′

18.15-20.00

Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού και μεσαίου μήκους ντοκιμαντέρ διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας ντοκιμαντέρ

Μπέιζμπολ στη Αβάνα/Havana curveball, Marcia Jarmel & Ken Schneider, ΗΠΑ/USA, 2014, 55′

Το λευκό μαύρο αγόρι/White black boy, Camilla Magid, Δανία/Denmark, 2012, 57′

20.15

Χωρίς πατρίδα/No man’s land, Michael Graversen, Δανία/ Denmark, 2013, 29′

Ημερολόγιο ταξιδιού/Diary of a journey, Piotr Stasik, Πολωνία/Poland, 2013, 54′

ΤΡΙΤΗ 16.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

Μουσαφίρης στην πόρτα μου/Guests at my home, animation, Oleg Fedchenko, Ουκρανία/Ukraine, 2013, 5′

Φαντασιοπληξία/Imaginarium, animation, Pedro Resende, Carlos Quesada, Helene Vizcaino Cuenca, Ηνωμένο Βασίλειο-Ισπανία- Πορτογαλία- Γερμανία/UK-Spain-Portugal-Germany, 2014, 8′

Γιος/Son, Kristoffer Kiorboe, Δανία/Denmark, 2014, 20′

Η κυριαρχία της αγάπης/The Governance of Love, Adela Kaczmarek, Πολωνία/Poland, 2013, 13′

18.15
Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Heinemann, Γερμανία/Germany, 2014, 90’

20.15
Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82′

ΤΕΤΑΡΤΗ 17.12

16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

Ο άψογος κύριος Ευτύχης/The Impeccable Mr. Happy, animation, Kaisa Pentilla, Φινλανδία/Finland, 2014, 20’,

Προαύλιο/Schoolyard, Rinio Dragasaki, Ελλάδα/Greece, 2013, 10′

Καυτός ήλιος/Solecito, Oscar Ruiz Navia, Κολομβία-Γαλλία-Δανία/Colombia-France-Denmark, 2013, 20′

18.15
Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83′

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s