2015 Φεστιβάλ Ολυμπίας Πρόγραμμα Προβολών

ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ & ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ

Διεθνές Διαγωνιστικό

Χώρος προβολών: Θέατρο Απόλλων

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 29-11

11:00

Λαβύρινθος/Labyrinthus, Douglas Boswell, Βέλγιο-Ολλανδία, 2014, 99′

17:45

Το χιόνι που πέφτει/Settling, Emma McCann, Γαλλία-Ηνωμένο Βασίλειο, 2014, 8′ 10′

Όταν τα ψάρια βγάλουν φτερά/When Fish Fly, Lisa Rose Snow, Καναδάς, 2014, 9′

Η ζωή σύμφωνα με τον Νίνο/Life according to Nino, Simon van Dusseldorp, Ολλανδία, 2014, 80′

20:30

Η ιστορία μιας αρκούδας/Bear Story, Gabriel Osorio, Χιλή, 2014, 10′

Σκιές και φτερούγες/ Of Shadows and Wings, Elice Meng & Eleonora Marinoni, Ελβετία, 2015, 13′

Μια Ξύλινη Φλογέρα/A Wooden Flute, Panayotis Kravvaris, Ελλάδα, 2015, 12′

Ο γαλάζιος ουρανός της μητέρας μου/ My Mothers Blue Sky, Ali Ghavitan, Ιράν, 2015, 82′

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 30-11

18:00

Οι χειμερινές διακοπές της Μόρνινγκμπερντ και του Μούρμελτον/Morningbird And Murmelton On Winter Holiday, Annette Saugestad Helland, Νορβηγία, 2014, 8′

Το ξυράφι/Boy Razor, Peter Pontikis, Σουηδία, 2015, 12′

Περιπέτεια Στο Αιγαίο/The Island of secrets, Taavi Vartia, Φινλανδία-Ελλάδα, 2014, 86′

20:30

Ο Χάρος Τζι στη θάλασσα/Dji. Death Sails, Dmitri Voloshin, Μoλδαβία, 2014,5′

Σχετικά με τον Ντούγκου/About Ndungu, David Munoz, Ισπανία-Κένυα, 2013, 15′

14 και άνω/14+, Andrey Zaytsev, Ρωσία, 2015, 106′

 

ΤΡΙΤΗ 01-12

18:00

Το σιδερένιο αυγό/Iron Egg, Viktoria Traub, Ουγγαρία, 2015, 13′

Το πιάνο από την Αμερική/An American Piano, Paul Leeming, Ιαπωνία, 2014, 20′

Διαβατάρικα πουλιά/Birds of Passage, Olivier Ringer, Βέλγιο-Γαλλία, 2015, 84’

20:30

Ο παππούς μου ήταν κερασιά/My Grandfather was a Cherry Tree, Olga Poliektova & Tatiana Poliektova, Ρωσία, 2015, 13΄

Όνειρα γλυκά/Have Sweet Dreams, Ciprian Suhar, Ρουμανία, 2014, 20′

Θύλακας/Enclave, Goran Radovanovic, Σερβία-Γερμανία, 2015, 92′

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 02-12

18:00

Το δώρο/The Present, Jacob Frey, Γερμανία, 2014, 4′

Ο κόσμος του αύριο/World of Tomorrow, Don Hertzfeldt, ΗΠΑ, 2015, 17′

Παγωτό/Ice Cream, Serhat Karaaslan, Τουρκία, 2014, 16′

Ο Μίνι και τα κουνουπάκια/Mini and the Mozzies, Jannik Hastrup, Δανία, 2014, 75′

20:30

Μετρώντας προβατάκια/Counting Sheep, Frits Standaert, Γαλλία-Βέλγιο, 2015, 7′

Προσευχή/Prosefhi: Greek School Prayer, Thanasis Neofotistos, Ελλάδα, 20′, 2014

Στην τσέπη του παλτού/In the Coat’s Pocket, Marco Di Gerlando, Ιταλία, 2014, 12′

Κοπάδι/Flocking, Beata Gårdeler, Σουηδία, 2015, 110′

 

ΠΕΜΠΤΗ 03-12

18:00

Το τραγούδι στο σταυροδρόμι/Birdwatching, Nuno Amorim, Πορτογαλία, 2014, 12′

Τα παιδιά του ποταμού/Children of the River, Javier Macipe, Ισπανία-Πορτογαλία, 2014, 14′

Επούλωση/Coping, Jess O’Brien, Ηνωμένο Βασίλειο, 2015, 9′

Εφτά κοράκια/Seven Ravens, Alice Nellis, Σλοβακία-Τσεχία, 2015, 97′

20:30

Ο Ντιμίτρι στο Ουμπούγιου/Dimitri in Ubuyu, Agnès Lecreux & Fabien Drouet, Γαλλία-Βέλγιο-Ελβετία, 2014, 26′

Η καμηλοπάρδαλη/Giraffe, Anastasiya Sokolova, Ρωσία, 2014, 8′

Λίλα/Lila, Carlos Lascano, Αργεντινή-Ισπανία, 2014, 9′

Το κουνελοκόριτσο/Bunny New Girl, Natalie van den Dungen, Αυστραλία, 2015, 6′

Ακολουθώντας το ποτάμι/River Road, LI Ruijun, Κίνα, 2014, 103′

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 04-12

18:00

Ο ελέφαντας και το ποδήλατο/The Elephant and the Bicycle, Olesya Shchukina, Γαλλία-Βέλγιο, 2014, 9′

Νιέτα/Nieta, Nicolás P. Villarreal, Αργεντινή, 2014, 5′

Ομογάλακτος/Milky Brother, Vahram Mkhitaryan, Πολωνία-Αρμενία, 2014, 30′

Ο φίλος μου ο Ράφι/My friend Raffi, Arend Agthe, Γερμανία, 2015, 93′

20:30

Η Λία και οι πειρατές του δάσους/Lea and the Forest Pirates, Maria Avramova, Σουηδία, 2015, 29′

Ο φίλος μου ο Νίτσε/My friend Nietzsche, Fáuston da Silva, Βραζιλία, 2013, 15′

Agg, Ståle Stein Berg, Νορβηγία, 2015, 11′

Μπλάνκα/Blanka, Kohki Hasei, Ιταλία-Ιαπωνία-Φιλιππίνες, 2015, 75′

 

KIDS & DOCS

Διεθνές Διαγωνιστικό

Χώρος προβολών: Cineplex Oρφέας

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 30-11

09:00

Λευκή γη/White Earth, J. Christian Jensen, ΗΠΑ, 2014, 20′

Στο σχολείο/Τo School, Soe Moe Aung, Μιανμάρ, 2015, 15′

Τα παιδιά της γης/Earths Children, Diego Sarmiento, Περού, 2014, 15′

Παίξε!/Play!, Andrej Kolencik, Σερβία, 2014, 15′

Γιόχαν/Johan, Sjoerd Niekamp, Ολλανδία, 2014, 16′

11:00

Οι Γενναίοι: Τα παιδιά της Εξέγερσης της Βαρσοβίας/A Brave Bunch, The Uprising through Children’s Eyes, Tomasz Stankiewicz, Πολωνία, 2015, 30′

Το λουκάνικο/Le Boudin, Salomé Lamas, Πορτογαλία-Γερμανία, 2014, 16′

Εισαγωγικές εξετάσεις/To Get In, Anna Sarukhanova, Ρωσία-Γεωργία, 2014, 30′

 

ΤΡΙΤΗ 01-12

09:00

Χορεύω για σένα/Dancing for You, Erlend E. Mo, Νορβηγία-Δανία-Σουηδία, 2015, 25′

Ο πρωταθλητής της ξιφασκίας/The Fencing Champion, Simon Lereng Wilmont, Δανία, 2014, 29′

Η κυρία γουρουνίτσα/Little Miss Piggy, Ellen Vloet, Ολλανδία, 2014, 18′

Tο βουνό/Aǧri and the Mountain, Hasan Serin, Τουρκία, 2013, 14′

11:00

Fragile, Μαρία Λεωνίδα, Ελλάδα, 2014, 12′

Μέσα από το φακό μου/Through my Lens, Nefin Dinç, Τουρκία, 2015, 62′

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 02-12

09:00

Το κρυφτό/Hide & Seek, David Munoz, Ισπανία, 2015, 23′

Με λένε Κούμπα/I am Kuba, Åse Svenheim Drivenes, Νορβηγία, 2014, 58′

11:00

Έθνος χωρίς πατρίδα/A Nation Without a Homeland, Warith Kwaish, Ιράκ-Ηνωμένο Βασίλειο-Ολλανδία-ΗΠΑ, 2014, 11′

Οι αδελφές της ζούγκλας/Jungle Sisters, Chloe Ruthven, Ινδία-Ηνωμένο Βασίλειο, 2015, 80′

 

ΠΕΜΠΤΗ 03-12

09:00

Παλίρροιες – Το παραμύθι της θάλασσας/Tides – A Story Told By The Sea, Stavrianna Litsa, Ελλάδα, 2014, 11′

Ενηλικίωση/Coming of Age, Teboho Edkins, Λεσότο-Νότιος Αφρική-Γερμανία, 2015, 63′

11:00

Η ζωντανή φωτιά/The Living Fire, Ostap Kostyu, Ουκρανία, 2014, 77′

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 04-12

09:00

Ομίντ/Omid, Jawad Wahabzada, ΗΠΑ-Αφγανιστάν, 2014, 9′

Ο Θεός δεν μοιράζει καραμέλες/No Candies From Heaven, Βαγγέλης Καλαμπάκας, Ελλάδα, 2014, 73′

11:00

Η αναβίωση της Μπρουντιμπάρ/ Brundibar Revisited, Douglas Wolfsperger, Γερμανία-Τσεχία, 2014, 85′

Νέα