2015 / NEWS

2015 Olympia Film Festival Screening Schedule

apollon-theatro-pirgou-800x500_c

FICTION & ANIMATION

Διεθνές Διαγωνιστικό / International Competition 

Place of screenings: Apollon Theatre

anim: animation,

ff: μεγάλου μήκους, μυθοπλασία / Feature films,  

sf: μικρού μήκους μυθοπλασία/ Short Fiction

 

ΚΥΡΙΑΚΗ/ SUNDAY 29-11

11.00

Λαβύρινθος/Labyrinthus  ff, Douglas Boswell, Βέλγιο-Ολλανδία/Belgium-Τhe Netherlands, 2014, 99′

17.45

Το χιόνι που πέφτει/Settling  anim, Emma McCann, Γαλλία-Ηνωμένο Βασίλειο/France-UK, 2014, 8′ 10′

Όταν τα ψάρια βγάλουν φτερά/When Fish Fly  sf, Lisa Rose Snow, Καναδάς/Canada, 2014, 9′

Η ζωή σύμφωνα με τον Νίνο/Life according to Nino ff, Simon van Dusseldorp, Ολλανδία/The Netherlands, 2014, 80′

20.30

Η ιστορία μιας αρκούδας/Bear Story  anim, Gabriel Osorio, Χιλή/Chile, 2014, 10′

Σκιές και φτερούγες/ Of Shadows and Wings  anim, Elice Meng & Eleonora Marinoni, Ελβετία/Switzerland, 2015, 13′

Μια Ξύλινη Φλογέρα/A Wooden Flute   sf, Panayotis Kravvaris, Ελλάδα/Greece, 2015, 12′

Ο γαλάζιος ουρανός της μητέρας μου/ My Mothers Blue Sky   ff, Ali Ghavitan, Ιράν/Iran, 2015, 82′

 

ΔΕΥΤΕΡΑ/MONDAY 30-11

18.00

Οι χειμερινές διακοπές της Μόρνινγκμπερντ και του Μούρμελτον/Morningbird And Murmelton On Winter Holiday    anim, Annette Saugestad Helland, Νορβηγία/Norway, 2014, 8′

Το ξυράφι/Boy Razor  sf, Peter Pontikis, Σουηδία/Sweden, 2015, 12′

Περιπέτεια Στο Αιγαίο/The Island of secrets  ff, Taavi Vartia, Φινλανδία-Ελλάδα/Finland-Greece, 2014, 86′

20.30

Ο Χάρος Τζι στη θάλασσα/Dji. Death Sails  anim, Dmitri Voloshin, Μoλδαβία/Moldova, 2014,5′

Σχετικά με τον Ντούγκου/About Ndungu  sf, David Munoz, Ισπανία-Κένυα/Spain-Kenya, 2013, 15′

14 και άνω/14+   ff, Andrey Zaytsev, Ρωσία/Russia, 2015, 106′

 

ΤΡΙΤΗ/TUESDAY 01-12

18.00

Το σιδερένιο αυγό/Iron Egg  anim, Viktoria Traub, Ουγγαρία/Hungary, 2015, 13′

Το πιάνο από την Αμερική/An American Piano sf, Paul Leeming, Ιαπωνία/Japan, 2014, 20′

Διαβατάρικα πουλιά/Birds of Passage  ff, Olivier Ringer, Βέλγιο-Γαλλία/Belgium- France, 2015, 84’

20.30

Ο παππούς μου ήταν κερασιά/My Grandfather was a Cherry Tree  anim, Olga Poliektova & Tatiana Poliektova, Ρωσία/Russia, 2015, 13΄

Όνειρα γλυκά/Have Sweet Dreams  sf, Ciprian Suhar, Ρουμανία/Romania, 2014, 20′

Θύλακας/Enclave  ff, Goran Radovanovic, Σερβία-Γερμανία/Serbia-Germany, 2015, 92′

 

ΤΕΤΑΡΤΗ/WEDNESDAY 02-12

18.00

Το δώρο/The Present  anim, Jacob Frey, Γερμανία/Germany, 2014, 4′

Ο κόσμος του αύριο/World of Tomorrow  anim, Don Hertzfeldt, ΗΠΑ/ USA, 2015, 17′

Παγωτό/Ice Cream  sf, Serhat Karaaslan, Τουρκία/Turkey, 2014, 16′

Ο Μίνι και τα κουνουπάκια/Mini and the Mozzies  ff/anim, Jannik Hastrup, Δανία/Denmark, 2014, 75′

20.30

Μετρώντας προβατάκια/Counting Sheep  anim, Frits Standaert, Γαλλία-Βέλγιο/France-Belgium, 2015, 7′

Προσευχή/Prosefhi: Greek School Prayer  sf, Thanasis Neofotistos, Ελλάδα/Greece, 20′, 2014

Στην τσέπη του παλτού/In the Coat’s Pocket  sf, Marco Di Gerlando, Ιταλία/Italy, 2014, 12′

Κοπάδι/Flocking  ff, Beata Gårdeler, Σουηδία/Sweden, 2015, 110′

 

ΠΕΜΠΤΗ/THURSDAY 03-12

18.00

Το τραγούδι στο σταυροδρόμι/Birdwatching  anim, Nuno Amorim, Πορτογαλία/Portugal, 2014, 12′

Τα παιδιά του ποταμού/Children of the River  sf, Javier Macipe, Ισπανία-Πορτογαλία/Spain-Portugal, 2014, 14′

Επούλωση/Coping   sf, Jess O’Brien, Ηνωμένο Βασίλειο/UK, 2015, 9′

Εφτά κοράκια/Seven Ravens    ff, Alice Nellis, Σλοβακία-Τσεχία/Slovakia-Czech Republic, 2015, 97′

20.30

Ο Ντιμίτρι στο Ουμπούγιου/Dimitri in Ubuyu   anim, Agnès Lecreux & Fabien Drouet, Γαλλία-Βέλγιο-Ελβετία/France-Belgium-Switzerland, 2014, 26′

Η καμηλοπάρδαλη/Giraffe   anim, Anastasiya Sokolova, Ρωσία/Russia, 2014, 8′

Λίλα/Lila   sf, Carlos Lascano, Αργεντινή-Ισπανία/Argentina- Spain, 2014, 9′

Το κουνελοκόριτσο/Bunny New Girl  sf, Natalie van den Dungen, Αυστραλία/Australia, 2015, 6′

Ακολουθώντας το ποτάμι/River Road  ff, LI Ruijun, Κίνα/China, 2014, 103′

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/FRIDAY 04-12

18.00

Ο ελέφαντας και το ποδήλατο/The Elephant and the Bicycle   anim, Olesya Shchukina, Γαλλία-Βέλγιο/France-Belgium, 2014, 9′

Νιέτα/Nieta   anim, Nicolás P. Villarreal, Αργεντινή/Argentina, 2014, 5′

Ομογάλακτος/Milky Brother   sf, Vahram Mkhitaryan, Πολωνία-Αρμενία/Poland-Armenia, 2014, 30′

Ο φίλος μου ο Ράφι/My friend Raffi  ff, Arend Agthe, Γερμανία/Germany, 2015, 93′

20.30

Η Λία και οι πειρατές του δάσους/Lea and the Forest Pirates   anim, Maria Avramova, Σουηδία/Sweden, 2015, 29′

Ο φίλος μου ο Νίτσε/My friend Nietzsche   sf, Fáuston da Silva, Βραζιλία/Brazil, 2013, 15′

Agg   sf, Ståle Stein Berg, Νορβηγία/Norway, 2015, 11′

Μπλάνκα/Blanka   ff, Kohki Hasei, Ιταλία-Ιαπωνία-Φιλιππίνες /Italy-Japan-The Philippines, 2015, 75′

 

KIDS & DOCS

Διεθνές Διαγωνιστικό / International Competition 

Place of screenings: Cineplex Orfeas

 

ΔΕΥΤΕΡΑ/MONDAY 30-11

09.00

Λευκή γη/White Earth, J. Christian Jensen, ΗΠΑ/USA, 2014, 20′

Στο σχολείο/Τo School, Soe Moe Aung, Μιανμάρ/Myanmar, 2015, 15′

Τα παιδιά της γης/Earths Children, Diego Sarmiento, Περού/Peru, 2014, 15′

Παίξε!/Play!, Andrej Kolencik, Σερβία/Serbia, 2014, 15′

Γιόχαν/Johan, Sjoerd Niekamp, Ολλανδία/The Netherlands, 2014, 16′

 

11.00

Οι Γενναίοι: Τα παιδιά της Εξέγερσης της Βαρσοβίας/A Brave Bunch, The Uprising through Children’s Eyes, Tomasz Stankiewicz, Πολωνία/Poland, 2015, 30′

Το λουκάνικο/Le Boudin, Salomé Lamas, Πορτογαλία-Γερμανία/Portugal-Germany, 2014, 16′

Εισαγωγικές εξετάσεις/To Get In, Anna Sarukhanova, Ρωσία-Γεωργία/Russia-Georgia, 2014, 30′

 

ΤΡΙΤΗ/TUESDAY 01-12

09.00

Χορεύω για σένα/Dancing for You, Erlend E. Mo, Νορβηγία-Δανία-Σουηδία/Norway-Denmark-Sweden, 2015, 25′

Ο πρωταθλητής της ξιφασκίας/The Fencing Champion, Simon Lereng Wilmont, Δανία/Denmark, 2014, 29′

Η κυρία γουρουνίτσα/Little Miss Piggy, Ellen Vloet, Ολλανδία/The Netherlands, 2014, 18′

Tο βουνό/Aǧri and the Mountain, Hasan Serin, Τουρκία/Turkey, 2013, 14′

 

11.00

Fragile, Μαρία Λεωνίδα/Maria Leonida, Ελλάδα/Greece, 2014, 12′

Μέσα από το φακό μου/Through my Lens, Nefin Dinç, Τουρκία/Turkey, 2015, 62′

 

ΤΕΤΑΡΤΗ/WEDNESDAY 02-12

09.00

Το κρυφτό/Hide & Seek, David Munoz, Ισπανία/Spain, 2015, 23′

Με λένε Κούμπα/I am Kuba, Åse Svenheim Drivenes, Νορβηγία/Norway, 2014, 58′

11.00

Έθνος χωρίς πατρίδα/A Nation Without a Homeland, Warith Kwaish, Ιράκ-Ηνωμένο Βασίλειο-Ολλανδία-ΗΠΑ/Iraq-UK-The Netherlands-USA, 2014, 11′

Οι αδελφές της ζούγκλας/Jungle Sisters, Chloe Ruthven, Ινδία-Ηνωμένο Βασίλειο/India-UK, 2015, 80′

 

ΠΕΜΠΤΗ/THURSDAY 03-12

 

09.00

Παλίρροιες – Το παραμύθι της θάλασσας/Tides – A Story Told By The Sea , Stavrianna Litsa, Ελλάδα/Greece, 2014, 11′

Ενηλικίωση/Coming of Age, Teboho Edkins, Λεσότο-Νότιος Αφρική-Γερμανία/Lesotho-South Africa-Germany, 2015, 63′

11.00

Η ζωντανή φωτιά/The Living Fire, Ostap Kostyu, Ουκρανία/Ukraine, 2014, 77′

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/FRIDAY 04-12

09.00

Ομίντ/Omid, Jawad Wahabzada, ΗΠΑ-Αφγανιστάν/USA-Afghanistan, 2014, 9′

Ο Θεός δεν μοιράζει καραμέλες/No Candies From Heaven , Βαγγέλης Καλαμπάκας/Vangelis Kalambakas, Ελλάδα/Greece, 2014, 73′

11.00

Η αναβίωση της Μπρουντιμπάρ/ Brundibar Revisited, Douglas Wolfsperger, Γερμανία-Τσεχία/Germany-Czech Republic, 2014, 85′

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s