Το πρόγραμμα του διημέρου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Πρόγραμμα Προβολών

Σάββατο 26/1/2019

16:00-18:00

Προβολή ταινιών της 18ης Camera Zizanio

  • Μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία > 3ο Λύκειο Πύργου / Νεανικό Πλάνο
  • Μαγικό σχολείο > 1ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας / Νεανικό Πλάνο
  • Το τρένο της αγάπης > 1ο Γυμνάσιο Πύργου / Νεανικό Πλάνο
  • “¡Olé!”> 4ο Γυμνάσιο Πύργου / Νεανικό Πλάνο
  • Vincent Van Gogh Εφιάλτες και Όνειρα > 2ο Δημοτικό Νέας Σμύρνης / Νεανικό Πλάνο – CineLike Lab
  • IQ vs EQ > 4ο ΓΕΛ Ζωγράφου (1ο Βραβείο – Κατηγορία Β΄)
  • Think again > 1η Κοινότητα Ανιχνευτών Πύργου (1ο Βραβείο – Κατηγορία Γ΄)
  • Norhan, ένα κερί στο σκοτάδι > 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων – ομάδα πολιτιστικού προγράμματος
  • Ξημερώνει στο Γεντί Κουλέ > 8ο Γυμνάσιο Πειραιά
  • Αριστόμαγκες > 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου (2ο Βραβείο – Κατηγορία Γ΄)
  • Ρουτίνα > 1o ΕΠΑΛ Αιγάλεω (Βραβείο Νίκος Καβουκίδης)
  • Μια φωλιά για τα πουλιά μια γωνιά για τα παιδιά > 1ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

18:00-20:00

  • The little one / Η μικρή, Diana Cam Van Nguyen, Τσεχία 2017, 10΄ (Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους, της European Children’s Film Association)
  • Tre Maison Dasan / Τρε Μέισον Ντασάν, Denali Tiller, ΗΠΑ 2018, 94΄ (Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

20:00-22:00

  • Shadow boxer / Η αντικαταστάτρια, Andreas Boggild Monies, Δανία 2017, 22΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)
  • Land of glass / Γυάλινη χώρα, Jeppe Vig Find & Marie Ronn, Δανία 2017, 88΄ (Βραβείο Σκηνοθεσίας Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

22:00-24:00

  • Surprise / Έκπληξη, Paulo Patricio, Πορτογαλία 2017, 9΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)
  • Fortuna / Φορτούνα, Germinal Roaux, Ελβετία – Βέλγιο 2018, 106΄ (Βραβείο «Δικαιωμάτων του Παιδιού» του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου και Ειδικό Βραβείο της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

Κυριακή 27/1/2019

16:00-18:00

Προβολή ταινιών της 18ης Camera Zizanio

-Zizanimation > Κινηματογραφικό εργαστήριο Zizanimation

  • Εμποροραφείον > Κινηματογραφικό εργαστήριο
  • Daily News – Best of the best > Κινηματογραφικό εργαστήριο
  • Santa Ciao > Κινηματογραφικό εργαστήριο
  • To Sea > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project
  • Life > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project
  • Eternal Flame > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project
  • Wildness > 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης (Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)
  • Μπλοκ 15 > 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης (Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)
  • Ταξίδι χωρίς σύνορα > 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής
  • Η Φιλίννα στο Μουσείο > Κωνσταντίνα – Ρόζα Κουτραφούρη (2ο Βραβείο – Κατηγορία Α΄)
  • Το τραγούδι των γλάρων > Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Σύρου (2ο Βραβείο – Κατηγορία Β΄)
  • Μία έκρηξη! > Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη (3ο Βραβείο – Κατηγορία Β΄)
  • Ασύμπτωτες πορείες > 1ο Γενικό Λύκειο Χίου (3ο Βραβείο – Κατηγορία Γ΄)
  • Η αλλαγή > 11ο ΓΕΛ Περιστερίου
  • Ο μοναχικός μου πλανήτης > Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Ο κύβος > 2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας

18:00-20:00

  • Tweet – tweet / Τσίου – τσίου, Zhanna Bekmambetova, Ρωσία 2018, 11΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation μικρού μήκους, της Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών)
  • Listen / Άκου, Asstrid Bussink, Ολλανδία 2017, 15΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους, της Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών)
  • Liyana / Λιάνα, Aaron Kopp & Amada Kopp, Ελβετία –ΗΠΑ- Κατάρ 2017, 76΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

20:00-22:00

  • My grandpa is hiding / Ο παππούς μου κρύβεται, Anne Huynh, Γαλλία 2018, 7΄ (Βραβείο Καλύτερης ταινίας animation μικρού μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)
  • Vourvourou / Βουρβουρού, Καρίνα Λογοθέτη, Ελλάδα 2017, 22΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων)
  • Supa Modo / Σούπα Μόντο, Likarion Wainaina, Κένυα – Γερμανία, 2018, 74΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας & Βραβείου Σεναρίου, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής / Βραβείο «Ανθρώπινες Αξίες» της Βουλής των Ελλήνων / Βραβείο Καλύτερης Ταινίας της European Children’s Film Association)

22:00-24:00

  • The theory of sunset / Η θεωρία του ηλιοβασιλέματος, Roman Sokolov, Ρωσία, 2017, 9΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation της European Children’s Film Association)
  • Late afternoon / Αργά το απόγευμα, Louise Bagnall, Ιρλανδία 2017, 9΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων)
  • The line / Το σχέδιο, Alessandro Stevanon, Ιταλία 2017, 15΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας, της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών)
  • The skier / Ο σκιέρ, Fereydoun Najafi, Ιράν 2018, 76΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας, της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας)Το έντυπο πρόγραμμα του διημέρου σε μορφή PDF

    Λήψη

Νέα