Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο
Αρχική » Το Φεστιβάλ Ολυμπίας πάει Ταινιοθήκη

Το Φεστιβάλ Ολυμπίας πάει Ταινιοθήκη

    Το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024, το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για παιδιά και νέους, θα βρεθεί στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος (Ιερά Οδός 48 & Μεγάλου Αλεξάνδρου 134-136, 104 35, Κεραμεικός) για ένα συναρπαστικό διήμερο γεμάτο ταινίες για παιδιά, νέους αλλά και μεγάλους.

    Θα προβληθούν οι βραβευμένες ταινίες της 26ης διοργάνωσης του Φεστιβάλ και της 23ης Ευρωπαϊκής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας “Camera Zizanio”, δίνοντας μια καλή ευκαιρία σε σινεφίλ όλων των ηλικιών να πάρουν μια μικρή γεύση του τι συμβαίνει κάθε χρόνο στο Φεστιβάλ Ολυμπίας, αυτή την πρότυπη διοργάνωση πολιτιστικής αποκέντρωσης.

    Ημερήσιο εισιτήριο για ενήλικες: 9 ευρώ

    Ημερήσιο εισιτήριο για παιδιά: 6 ευρώ

    Είσοδος ανά προβολή: 5 ευρώ

    Στις προβολές της Camera Zizanio, η είσοδος είναι δωρεάν

    Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα του διημέρου:

    Σάββατο 20 Ιανουαρίου

    Αίθουσα Α

    17:00 Βραβευμένες ταινίες Ελληνικού τμήματος 23ης Camera Zizanio*

    19:00 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • Φτερωτοί κολυμβητές / Swimming with Wings, Daphna Awadish Golan, Ολλανδία-Ισραήλ, 2023, 11’. Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου (ECFA) για ταινία ντοκιμαντέρ.
    • Λιμνούλα / Pond, Lena von Döhren & Eva Rust, Ελβετία, 2023, 9′  Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου (ECFA) για ταινία μικρού μήκους & Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Animation της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών έως 12 ετών.
    • Πιτσιρίκια / Juniors, Hugo Thomas, Γαλλία / France, 2022, 95’ Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου (ECFA) για ταινία μεγάλου μήκους

    21:00 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • Κάτω από τον ίδιο ουρανό / Under the same sky, Ana Laura Calderón, Μεξικό, 2023, 15’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων & της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών έως 12 ετών.
    • Η στολή μας / Our Uniform, Yegane Moghaddam, Ιράν, 2023, 7’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Animation της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων
    • Μπαουρίνα Σαλού / Bauryna Salu, Askhat Kuchinchirekov, Καζακστάν, 2023, 106’. Βραβείο της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες» & Βραβείο της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ)

    Αίθουσα Β

    16:45 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • Αβτόνα / Avtona, Ani Grigorian, Αρμενία, 2022, 26’. Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους της Διεθνούς επιτροπής Kids&Docs
    • Η Λεονί, ο Σκιτ και τα γουρουνάκια / Leonie, Skeet & the Piglets, Jip Heijenga, Βέλγιο, 2023, 15’. Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών έως 12 ετών.
    • Νεοσσοί / Fledglings, Lidia Duda, Πολωνία,  2022, 84’ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους της Διεθνούς επιτροπής Kids&Docs

    19:15 4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακών Ταινιών «Το φύλο σε πρώτο πλάνο», σε συνεργασία του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας με τη Γενική Γραμματεία Ισότητας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Υπουργείου Κοινωνικής Συνοχής & Οικογένειας: προβολή ταινιών*** και απονομή βραβείων από τη Γενική Γραμματέα Ισότητας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Δρ. Ζέφη Δημαδάμα

    20:00 School cinema: η εκπαιδευτική δραστηριότητα του 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    21:15 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • H χήνα / The Goose, Jan Mika, Τσεχία-Γαλλία, 2023, 13’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Animation της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής
    • Μάγμα / Magma, Luca Meisters, Ολλανδία / Netherlands, 2023, 15’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής
    • Ξύπνησα μ’ ένα όνειρο / I Woke Up With a Dream, Pablo Solarz, Αργεντινή-Ουρουγουάη, 2022, 76’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους & Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

    Κυριακή 21 Ιανουαρίου

    Αίθουσα Α

    17:00 Βραβευμένες ταινίες Ευρωπαϊκού και Διεθνούς τμήματος 23ης Camera Zizanio**

    19:00 Όλοι μαζί στον κινηματογράφο

    • GonGon,  Χρυσάνθη Μπαδέκα & Γιώτα Πεκλάρη, Ελλάδα, 2023, 10’. Καθολικά προσβάσιμο videodance, το οποίο προέκυψε από το βιωματικό εργαστήριο body music «Κινούμενο σώμα που ηχεί και συνδέει».
    • Έχουμε ένα όνειρο / We Have a Dream, Pascal Plisson, Γαλλία, 2023, 96’ 

    21:00 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • H χήνα / The Goose, Jan Mika, Τσεχία-Γαλλία, 2023, 13’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Animation της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής
    • Μάγμα / Magma, Luca Meisters, Ολλανδία / Netherlands, 2023, 15’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής
    • Ξύπνησα μ’ ένα όνειρο / I Woke Up With a Dream, Pablo Solarz, Αργεντινή-Ουρουγουάη, 2022, 76’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους & Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής

    Αίθουσα Β

    16:30 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • Κάτω από τον ίδιο ουρανό / Under the same sky, Ana Laura Calderón, Μεξικό, 2023, 15’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων & της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών έως 12 ετών.
    • Η στολή μας / Our Uniform, Yegane Moghaddam, Ιράν, 2023, 7’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Animation της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων
    • Μπαουρίνα Σαλού / Bauryna Salu, Askhat Kuchinchirekov, Καζακστάν, 2023, 106’. Βραβείο της Βουλής των Ελλήνων «Ανθρώπινες Αξίες» & Βραβείο της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ)

    18:45 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • Ζωολογικός κήπος / Ζοο, Tariq Rimawi, Ιορδανία-Γερμανία, 2022, 9’  Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Animation της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών 13 ετών και άνω
    • Το γέρικο νεαρό κοράκι / The Old Young Crow, Liam LoPinto, ΗΠΑ, 2023, 12’. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών 13 ετών και άνω
    • Μεγάλα όνειρα / Big Dreams, Daniel Pánek, Τσεχία, 2023, 102’ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών έως 12 ετών

    21:15 Βραβευμένες ταινίες 26ου Φεστιβάλ Ολυμπίας

    • Φτερωτοί κολυμβητές / Swimming with Wings, Daphna Awadish Golan, Ολλανδία-Ισραήλ, 2023, 11’. Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου (ECFA) για ταινία ντοκιμαντέρ.
    • Λιμνούλα / Pond, Lena von Döhren & Eva Rust, Ελβετία, 2023, 9′  Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου (ECFA) για ταινία μικρού μήκους & Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Animation της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών έως 12 ετών.
    • Πιτσιρίκια / Juniors, Hugo Thomas, Γαλλία / France, 2022, 95’ Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου (ECFA) για ταινία μεγάλου μήκους

    *Βραβευμένες ταινίες του Ελληνικού τμήματος 23ης Camera Zizanio

    Η βία φέρνει βία, 5ο Δημοτικό Σχολείο Χολαργού, 10’

    Ο πόλεμος της ψείρας, 10o 12/Θ Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης, Θεσσαλονίκη, 10’

    Ντετέκτιβ Φυς-το μυστήριο του χαμένου τροπαίου, 3ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου Θεσσαλονίκης, 6’

    Διαστημικά Συντρίμμια, 3o Δημοτικό Σχολείο Χίου, 3’

    Tα γαϊδουράκια της Κύθνου, 3ο Δημοτικό Σχολείο Κύθνου, 10’

    Το σουβλατζίδικο, Θεατρικό Εργαστήρι Εφήβων του Συλλόγου Γονέων του 1ου Γυμνασίου Χολαργού, 10’

    Τι κάνουν οι φίλοι;, Άρτεμις Τσένη, 10’

    Το χάρτινο καράβι, Νάσια Φιλιακούδη , Ζούχαν Ντάκντουκ, 7’

    Το διαστημικό πεπόνι, Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο- Λύκειο Σύρου, 10’

    What if, Νίκος Βαριανίτης (Καλλιτεχνικο Σχολείο Κερατσινίου – Δραπετσώνας), 10’

    Μια Περίεργη Φιλία, Αλέξανδρος Βέρροιος, 10’

    Έλα να μου πεις καληνύχτα, Εργαστήρι Θεάτρου – Ξένια Καλογεροπούλου | Cinemathesis, 6’

    **Βραβευμένες ταινίες του Ευρωπαϊκού και του Διεθνούς τμήματος 23ης Camera Zizanio

    Διεκδίκηση του Χρώματος, E.B. Monsenhor Miguel de Oliveira, Πορτογαλία, 8’

    Παλαπασάμπρα, Escola Cooperativa Nou Patufet, Ισπανία, 5’

    Άγχος, First Primary School in Srebrenik, Βοσνία Ερζεγοβίνη, 8,’ 

    Μνήμης Αντίσκηνο, Λύκειο Λιβαδιών, Κύπρος, 10’

    Το όνειρο του γραμματοκιβωτίου, Veluws College Walterbosch Apeldoorn (NFFS), Ολλανδία, 5’

    Τέλος Παιχνιδιού, Sanador Films, IES Rodanas, Ισπανία, 8’

    Όνειρο, Lazar Jovanović, Σερβία, 3’

    Ελάφι, Kolkjjaer Hansen (Station Next), Δανία, 10’

    Ρένα, Αλέξανδρος Δαμιανίδης, Γιάννης Ακριβόπουλος, Ελλάδα, 4’

    Μια παράξενη φιλία, Αλέξανδρος Βέρροιος, Ελλάδα, 10’

    Να με λέτε κύριο, Esma Elif Ergul, Roos Van Gessek (IVKO Amsterdam-NFFS), Ολλανδία, 10’

    Η Υπερδύναμή μου, Maxwell William Andrews, Νέα Ζηλανδία, 5’

    Αμερικάνικο Όνειρο, Renee Shi, ΗΠΑ, 3’

    Ο ταξιδιώτης, Jiahao Zhang, Κίνα, 5’

    ***Το Φύλο σε πρώτο πλάνο

    Παίξε μπάλα, ΓΕΛ & ΕΠΑΛ της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής, 6’

    Το φύλο σε πρώτο πλάνο, ΕΝΕΕΓΥΛ Ελευσίνας, 10’

    Τα λευκά γάντια, Παναρέτειο Γυμνάσιο Καλλονής Λέσβου, 7’

    Το ’χεις, 1ο ΕΠΑΛ Ιλίου, 4’

    elGreek