Skip to content
Home » 2015 Φεστιβάλ Ολυμπίας Πρόγραμμα Προβολών

2015 Φεστιβάλ Ολυμπίας Πρόγραμμα Προβολών

    ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ & ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ

    Διεθνές Διαγωνιστικό

    Χώρος προβολών: Θέατρο Απόλλων

     

    ΚΥΡΙΑΚΗ 29-11

    11:00

    Λαβύρινθος/Labyrinthus, Douglas Boswell, Βέλγιο-Ολλανδία, 2014, 99′

    17:45

    Το χιόνι που πέφτει/Settling, Emma McCann, Γαλλία-Ηνωμένο Βασίλειο, 2014, 8′ 10′

    Όταν τα ψάρια βγάλουν φτερά/When Fish Fly, Lisa Rose Snow, Καναδάς, 2014, 9′

    Η ζωή σύμφωνα με τον Νίνο/Life according to Nino, Simon van Dusseldorp, Ολλανδία, 2014, 80′

    20:30

    Η ιστορία μιας αρκούδας/Bear Story, Gabriel Osorio, Χιλή, 2014, 10′

    Σκιές και φτερούγες/ Of Shadows and Wings, Elice Meng & Eleonora Marinoni, Ελβετία, 2015, 13′

    Μια Ξύλινη Φλογέρα/A Wooden Flute, Panayotis Kravvaris, Ελλάδα, 2015, 12′

    Ο γαλάζιος ουρανός της μητέρας μου/ My Mothers Blue Sky, Ali Ghavitan, Ιράν, 2015, 82′

     

    ΔΕΥΤΕΡΑ 30-11

    18:00

    Οι χειμερινές διακοπές by Μόρνινγκμπερντ και του Μούρμελτον/Morningbird And Murmelton On Winter Holiday, Annette Saugestad Helland, Νορβηγία, 2014, 8′

    Το ξυράφι/Boy Razor, Peter Pontikis, Σουηδία, 2015, 12′

    Περιπέτεια Στο Αιγαίο/The Island of secrets, Taavi Vartia, Φινλανδία-Ελλάδα, 2014, 86′

    20:30

    Ο Χάρος Τζι στη θάλασσα/Dji. Death Sails, Dmitri Voloshin, Μoλδαβία, 2014,5′

    Σχετικά με τον Ντούγκου/About Ndungu, David Munoz, Ισπανία-Κένυα, 2013, 15′

    14 και άνω/14+, Andrey Zaytsev, Ρωσία, 2015, 106′

     

    ΤΡΙΤΗ 01-12

    18:00

    Το σιδερένιο αυγό/Iron Egg, Viktoria Traub, Ουγγαρία, 2015, 13′

    Το πιάνο από την Αμερική/An American Piano, Paul Leeming, Ιαπωνία, 2014, 20′

    Διαβατάρικα πουλιά/Birds of Passage, Olivier Ringer, Βέλγιο-Γαλλία, 2015, 84’

    20:30

    Ο παππούς μου ήταν κερασιά/My Grandfather was a Cherry Tree, Olga Poliektova & Tatiana Poliektova, Ρωσία, 2015, 13΄

    Όνειρα γλυκά/Have Sweet Dreams, Ciprian Suhar, Ρουμανία, 2014, 20′

    Θύλακας/Enclave, Goran Radovanovic, Σερβία-Γερμανία, 2015, 92′

     

    ΤΕΤΑΡΤΗ 02-12

    18:00

    Το δώρο/The Present, Jacob Frey, Γερμανία, 2014, 4′

    Ο κόσμος του αύριο/World of Tomorrow, Don Hertzfeldt, ΗΠΑ, 2015, 17′

    Παγωτό/Ice Cream, Serhat Karaaslan, Τουρκία, 2014, 16′

    Ο Μίνι και τα κουνουπάκια/Mini and the Mozzies, Jannik Hastrup, Δανία, 2014, 75′

    20:30

    Μετρώντας προβατάκια/Counting Sheep, Frits Standaert, Γαλλία-Βέλγιο, 2015, 7′

    Προσευχή/Prosefhi: Greek School Prayer, Thanasis Neofotistos, Ελλάδα, 20′, 2014

    Στην τσέπη του παλτού/In the Coat’s Pocket, Marco Di Gerlando, Ιταλία, 2014, 12′

    Κοπάδι/Flocking, Beata Gårdeler, Σουηδία, 2015, 110′

     

    ΠΕΜΠΤΗ 03-12

    18:00

    Το τραγούδι στο σταυροδρόμι/Birdwatching, Nuno Amorim, Πορτογαλία, 2014, 12′

    Τα παιδιά του ποταμού/Children of the River, Javier Macipe, Ισπανία-Πορτογαλία, 2014, 14′

    Επούλωση/Coping, Jess O’Brien, Ηνωμένο Βασίλειο, 2015, 9′

    Εφτά κοράκια/Seven Ravens, Alice Nellis, Σλοβακία-Τσεχία, 2015, 97′

    20:30

    Ο Ντιμίτρι στο Ουμπούγιου/Dimitri in Ubuyu, Agnès Lecreux & Fabien Drouet, Γαλλία-Βέλγιο-Ελβετία, 2014, 26′

    Η καμηλοπάρδαλη/Giraffe, Anastasiya Sokolova, Ρωσία, 2014, 8′

    Λίλα/Lila, Carlos Lascano, Αργεντινή-Ισπανία, 2014, 9′

    The κουνελοκόριτσο/Bunny New Girl, Natalie van den Dungen, Αυστραλία, 2015, 6′

    Ακολουθώντας το ποτάμι/River Road, LI Ruijun, Κίνα, 2014, 103′

     

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 04-12

    18:00

    Ο ελέφαντας και το ποδήλατο/The Elephant and the Bicycle, Olesya Shchukina, Γαλλία-Βέλγιο, 2014, 9′

    Νιέτα/Nieta, Nicolás P. Villarreal, Αργεντινή, 2014, 5′

    Milky Brother/Milky Brother, Vahram Mkhitaryan, Πολωνία-Αρμενία, 2014, 30′

    Ο φίλος μου ο Ράφι/My friend Raffi, Arend Agthe, Γερμανία, 2015, 93′

    20:30

    Η Λία και οι πειρατές του δάσους/Lea and the Forest Pirates, Maria Avramova, Σουηδία, 2015, 29′

    Ο φίλος μου ο Νίτσε/My friend Nietzsche, Fáuston da Silva, Βραζιλία, 2013, 15′

    Agg, Ståle Stein Berg, Νορβηγία, 2015, 11′

    Μπλάνκα/Blanka, Kohki Hasei, Ιταλία-Ιαπωνία-Φιλιππίνες, 2015, 75′

     

    KIDS & DOCS

    Διεθνές Διαγωνιστικό

    Χώρος προβολών: Cineplex Oρφέας

     

    ΔΕΥΤΕΡΑ 30-11

    09:00

    Λευκή γη/White Earth, J. Christian Jensen, ΗΠΑ, 2014, 20′

    Στο σχολείο/Τo School, Soe Moe Aung, Μιανμάρ, 2015, 15′

    Τα παιδιά της γης/Earths Children, Diego Sarmiento, Περού, 2014, 15′

    Παίξε!/Play!, Andrej Kolencik, Σερβία, 2014, 15′

    Γιόχαν/Johan, Sjoerd Niekamp, Ολλανδία, 2014, 16′

    11:00

    Οι Γενναίοι: Τα παιδιά της Εξέγερσης της Βαρσοβίας/A Brave Bunch, The Uprising through Children’s Eyes, Tomasz Stankiewicz, Πολωνία, 2015, 30′

    Το λουκάνικο/Le Boudin, Salomé Lamas, Πορτογαλία-Γερμανία, 2014, 16′

    Εισαγωγικές εξετάσεις/To Get In, Anna Sarukhanova, Ρωσία-Γεωργία, 2014, 30′

     

    ΤΡΙΤΗ 01-12

    09:00

    Χορεύω για σένα/Dancing for You, Erlend E. Mo, Νορβηγία-Δανία-Σουηδία, 2015, 25′

    Ο πρωταθλητής της ξιφασκίας/The Fencing Champion, Simon Lereng Wilmont, Δανία, 2014, 29′

    Η κυρία γουρουνίτσα/Little Miss Piggy, Ellen Vloet, Ολλανδία, 2014, 18′

    Tο βουνό/Aǧri and the Mountain, Hasan Serin, Τουρκία, 2013, 14′

    11:00

    Fragile, Μαρία Λεωνίδα, Ελλάδα, 2014, 12′

    Μέσα από το φακό μου/Through my Lens, Nefin Dinç, Τουρκία, 2015, 62′

     

    ΤΕΤΑΡΤΗ 02-12

    09:00

    Το κρυφτό/Hide & Seek, David Munoz, Ισπανία, 2015, 23′

    Με λένε Κούμπα/I am Kuba, Åse Svenheim Drivenes, Νορβηγία, 2014, 58′

    11:00

    Έθνος χωρίς πατρίδα/A Nation Without a Homeland, Warith Kwaish, Ιράκ-Ηνωμένο Βασίλειο-Ολλανδία-ΗΠΑ, 2014, 11′

    Οι αδελφές της ζούγκλας/Jungle Sisters, Chloe Ruthven, Ινδία-Ηνωμένο Βασίλειο, 2015, 80′

     

    ΠΕΜΠΤΗ 03-12

    09:00

    Παλίρροιες – Το παραμύθι της θάλασσας/Tides – A Story Told By The Sea, Stavrianna Litsa, Ελλάδα, 2014, 11′

    Ενηλικίωση/Coming of Age, Teboho Edkins, Λεσότο-Νότιος Αφρική-Γερμανία, 2015, 63′

    11:00

    Η ζωντανή φωτιά/The Living Fire, Ostap Kostyu, Ουκρανία, 2014, 77′

     

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 04-12

    09:00

    Ομίντ/Omid, Jawad Wahabzada, ΗΠΑ-Αφγανιστάν, 2014, 9′

    Ο Θεός δεν μοιράζει καραμέλες/No Candies From Heaven, Βαγγέλης Καλαμπάκας, Ελλάδα, 2014, 73′

    11:00

    Η αναβίωση της Μπρουντιμπάρ/ Brundibar Revisited, Douglas Wolfsperger, Γερμανία-Τσεχία, 2014, 85′

    en_USEnglish