Skip to content
Home » Το πρόγραμμα του διημέρου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

Το πρόγραμμα του διημέρου στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος

    Πρόγραμμα Προβολών

    Σάββατο 26/1/2019

    16:00-18:00

    Προβολή ταινιών της 18ης Camera Zizanio

    • Μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία > 3ο Λύκειο Πύργου / Νεανικό Πλάνο
    • Μαγικό σχολείο > 1ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας / Νεανικό Πλάνο
    • Το τρένο της αγάπης > 1ο Γυμνάσιο Πύργου / Νεανικό Πλάνο
    • “¡Olé!”> 4ο Γυμνάσιο Πύργου / Νεανικό Πλάνο
    • Vincent Van Gogh Εφιάλτες και Όνειρα > 2ο Δημοτικό Νέας Σμύρνης / Νεανικό Πλάνο – CineLike Lab
    • IQ vs EQ > 4ο ΓΕΛ Ζωγράφου (1ο Βραβείο – Κατηγορία Β΄)
    • Think again > 1η Κοινότητα Ανιχνευτών Πύργου (1ο Βραβείο – Κατηγορία Γ΄)
    • Norhan, ένα κερί στο σκοτάδι > 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων – ομάδα πολιτιστικού προγράμματος
    • Ξημερώνει στο Γεντί Κουλέ > 8ο Γυμνάσιο Πειραιά
    • Αριστόμαγκες > 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου (2ο Βραβείο – Κατηγορία Γ΄)
    • Ρουτίνα > 1o ΕΠΑΛ Αιγάλεω (Βραβείο Νίκος Καβουκίδης)
    • Μια φωλιά για τα πουλιά μια γωνιά για τα παιδιά > 1ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

    18:00-20:00

    • The little one / Η μικρή, Diana Cam Van Nguyen, Τσεχία 2017, 10΄ (Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους, της European Children’s Film Association)
    • Tre Maison Dasan / Τρε Μέισον Ντασάν, Denali Tiller, ΗΠΑ 2018, 94΄ (Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

    20:00-22:00

    • Shadow boxer / Η αντικαταστάτρια, Andreas Boggild Monies, Δανία 2017, 22΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)
    • Land of glass / Γυάλινη χώρα, Jeppe Vig Find & Marie Ronn, Δανία 2017, 88΄ (Βραβείο Σκηνοθεσίας Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

    22:00-24:00

    • Surprise / Έκπληξη, Paulo Patricio, Πορτογαλία 2017, 9΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)
    • Fortuna / Φορτούνα, Germinal Roaux, Ελβετία – Βέλγιο 2018, 106΄ (Βραβείο «Δικαιωμάτων του Παιδιού» του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου και Ειδικό Βραβείο της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

    Κυριακή 27/1/2019

    16:00-18:00

    Προβολή ταινιών της 18ης Camera Zizanio

    -Zizanimation > Κινηματογραφικό εργαστήριο Zizanimation

    • Εμποροραφείον > Κινηματογραφικό εργαστήριο
    • Daily News – Best of the best > Κινηματογραφικό εργαστήριο
    • Santa Ciao > Κινηματογραφικό εργαστήριο
    • To Sea > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project
    • Life > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project
    • Eternal Flame > Κινηματογραφικό εργαστήριο Mythos Project
    • Wildness > 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης (Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)
    • Μπλοκ 15 > 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης (Βραβείο Εγγραμματισμού στα Μέσα)
    • Ταξίδι χωρίς σύνορα > 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής
    • Η Φιλίννα στο Μουσείο > Κωνσταντίνα – Ρόζα Κουτραφούρη (2ο Βραβείο – Κατηγορία Α΄)
    • Το τραγούδι των γλάρων > Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Σύρου (2ο Βραβείο – Κατηγορία Β΄)
    • Μία έκρηξη! > Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη (3ο Βραβείο – Κατηγορία Β΄)
    • Ασύμπτωτες πορείες > 1ο Γενικό Λύκειο Χίου (3ο Βραβείο – Κατηγορία Γ΄)
    • Η αλλαγή > 11ο ΓΕΛ Περιστερίου
    • Ο μοναχικός μου πλανήτης > Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Αθηνών
    • Ο κύβος > 2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας

    18:00-20:00

    • Tweet – tweet / Τσίου – τσίου, Zhanna Bekmambetova, Ρωσία 2018, 11΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation μικρού μήκους, της Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών)
    • Listen / Άκου, Asstrid Bussink, Ολλανδία 2017, 15΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μικρού & Μεσαίου Μήκους, της Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών)
    • Liyana / Λιάνα, Aaron Kopp & Amada Kopp, Ελβετία –ΗΠΑ- Κατάρ 2017, 76΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)

    20:00-22:00

    • My grandpa is hiding / Ο παππούς μου κρύβεται, Anne Huynh, Γαλλία 2018, 7΄ (Βραβείο Καλύτερης ταινίας animation μικρού μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής)
    • Vourvourou / Βουρβουρού, Καρίνα Λογοθέτη, Ελλάδα 2017, 22΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων)
    • Supa Modo / Σούπα Μόντο, Likarion Wainaina, Κένυα – Γερμανία, 2018, 74΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας & Βραβείου Σεναρίου, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής / Βραβείο «Ανθρώπινες Αξίες» της Βουλής των Ελλήνων / Βραβείο Καλύτερης Ταινίας της European Children’s Film Association)

    22:00-24:00

    • The theory of sunset / Η θεωρία του ηλιοβασιλέματος, Roman Sokolov, Ρωσία, 2017, 9΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation της European Children’s Film Association)
    • Late afternoon / Αργά το απόγευμα, Louise Bagnall, Ιρλανδία 2017, 9΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Animation μικρού Μήκους, της Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Νέων)
    • The line / Το σχέδιο, Alessandro Stevanon, Ιταλία 2017, 15΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας, της Κριτικής Επιτροπής Παιδιών)
    • The skier / Ο σκιέρ, Fereydoun Najafi, Ιράν 2018, 76΄ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας, της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας)Το έντυπο πρόγραμμα του διημέρου σε μορφή PDFΛήψη

    en_USEnglish